Obec Morávka

O obci  

 

Malebná obec Morávka, vklíněná mezi masívy Travného a Slavíče, leží 520m.n.m. a rozkládá se po obou březích stejnojmenné řeky. Svou rozlohou 8735,28ha je obcí s největším katastrem v Beskydech (části obce: Vlaské, Vojkovština, Dolinky, Vysuté, Malé Lipové, Velké Lipové, Slavíč, Uspolka, Kocuří, Lúčka, Byčinec, Křížové cesty, Ježánky, Nytrová, Skalka, Kotly). 
Krajina osobité krásy láká k rekreaci po celý rok. Morávka a její okolí je pro své vzácné přírodní úkazy a nedotčenou přírodu zařazena do CHKO Beskydy. Zaujme především milovníky zdravého prostředí, turistiky, rybaření a myslivosti. V poslední době byl zde zaznamenán výskyt medvědů, vlků a rysů.

 

Pěší turisté uvítají výstup na vrcholy: Ropička (918m), na jehož vrcholu se nachází bývalá Bezručova chata z r. 1923, dále Travný (1203 m), Malý Travný (1089 m), kde jsou zbytky partyzánského bunkru a pomník partyzánům.

 

Na Sviňorkách byl vybudován nový lyžařský areál, k dalším turistickým lákadlům patří jízdárna Reit v Lipovém.

 

V centru obce jsou soustředěny důležité instituce a služby: zdravotní středisko s ordinacemi obvodního, zubního a dětského lékaře, pošta, prodejny potravin, obecní úřad, základní a mateřská škola, knihovna, kadeřnictví, požární zbrojnice a hotel.
Pohnutou historii obce za 2. světové války připomíná sousoší Noční přechod v Lipovém, pomník u partyzánského bunkru na Malém Travném, památní deska na Slavíči, památní deska na venkovní zdi v areálu Partyzán, zvoničky ve Vlaském, Malém Lipovém a Velkém Lipovém.
V letech 1960 - 1966 byla na Morávce postavena údolní přehrada, sloužící jako zdroj pitné vody pro obyvatele okolních měst.
V současné době má Morávka 1048 obyvatel.

obr

Kam na výlety?

 

v nejbližším okolí:

je mnoho turistických tras všech náročností, dále zde najdete cyklotrasy, udržovaný běžecký okruh pro běžkaře, lyžařský vlek, veřejné koupaliště a jiné.

obr      obr   obr obr

do 10 km:

 

mnoho  lyžařských vleků, pivovar Radegast

 

do 20 km:

 

město Frýdek-Místek - Aquapark Olešná

město Frýdlant nad Ostravicí - lanové centrum , golfové hřiště, venkovní koupaliště,

Letní aquapark